..:::وبلاگ تخصصی آموزش ودانلود نرم افزار:::..
آموزش و راه کارهای کامپیوتر -مقاله کامپیوتر-قالب -ویندوز XP- ویستا -رمز

منوی کاربری

وبلاگ را صفحه ی خانگی خود کنید ارسال ایمیل برای مدیر وبلاگ اضافه کردن به علاقمندی ها


پیغام مدیر :

بازدیدکننده ی عزیز ورود شما را خوش آمد می گویم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد و لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید . نقطه نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .

خبرنامه

لوگو

©Copyright


Copyright © 2003-2010
Ali Faryabi


All rights reserved

www.alisalar.blogsky.com


آرشیو

مشاهده آرشیو


[خوش آمدید]

چهارشنبه 29 مهر‌ماه سال 1388
دوپینگ اکس‌پی‌

اشاره : هر زمان که درباره مدیریت منبع تغذیه در ویندوز صحبت می‌شود، ناگهان به یاد مدت زمان کارایی نوت‌بوک می‌افتیم. مسلماً مدیریت برق مصرفی در نوت‌بوک اهمیت بسیار زیادی دارد. ولی باید گفت که مدیریت مصرف برق در کامپیوترهای رومیزی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مخصوصاً اگر به طور مداوم و منظم از کامپیوتر خود استفاده نکنید. فارغ از این‌که اکس‌پی را در نوت‌بوک استفاده می‌کنید یا در کامپیوترهای رومیزی، اکس‌پی ابزاری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید مصرف انرژی را مدیریت کنید و مدت زیادی از باتری نوت‌بوک خود استفاده کنید و مصرف انرژی کامپیوتر خود را نیز بهینه سازید.

و StandBy ................................

این‌که هر شب بعد از استفاده از کامپیوتر آن را خاموش کنیم یا آن را همواره روشن بگذاریم، مسئله‌ای است که بسیاری از کاربران را سردرگم کرده است. اما مشکل به این دو مسئله ختم نمی‌شود. چرا‌که علاوه بر خاموش و روشن کردن، اکس‌پی دو روش دیگر را نیز برای ذخیره کردن انرژی در اختیارتان قرار می‌دهد که به Hibernate و Stand By مشهور شده‌اند.

حالت StandBy (در برخی محیط‌های اکس‌پی به نام Stand By نیز مشهور است) کامپیوتر را در حالتی قرار می‌دهد که کمترین انرژی را مصرف کند. زمانی که در حالت Stand By هستید، تمام نرم افزارها و سیستم‌عامل در حالت اجرا باقی می‌ماند.

ولی با خاموش کردن بسیاری از قطعات مصرف کننده انرژی و کاهش پردازش‌های CPU مصرف انرژی تا مقدار قابل توجهی در این حالت کاهش می‌یابد. ولی RAM همچنان جریان مورد نیاز خود را مصرف می‌کند که این باعث می‌شود اطلاعات درون RAM از بین نروند.

از آن‌جایی که از لحاظ فنی کامپیوتری که در حالت Stand By قرار دارد، به نوعی روشن محسوب می‌شود، اگر در منبع تغذیه پی‌سی مشکلی ایجاد شود یا باتری نوت بوک تمام شود، تمام اطلاعاتی که در آن لحظه روی ویندوز قرار داشتند، حذف می‌شوند. البته نوت‌بوک‌هایی که از باتری استفاده می‌کنند، می‌توانند چندین ساعت و حتی یک روز کامل را در حالت Stand By دوام بیاورند.

کامپیوتری که در حالت Stand By قرار دارد، به محض آن‌که وجود فعالیتی (حرکت ماوس یا فشردن کلیدی در صفحه‌کلید) را تشخیص دهد، روشن خواهد شد و معمولاً این فرآیند تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد تا کامپیوتر آماده انجام کار شود.

تفاوت اصلی حالت Hibernate و Stand By در این است که هنگامی که کامپیوتر را Hibernate می‌کنید، تمام آن‌چه که در RAM  قرار دارد، روی هارددیسک ذخیره و سپس کامپیوتر Shut down می‌شود.

هنگامی که کامپیوتر را در حالت Hibernate قرار می‌دهید، در واقع کامپیوتر واقعاً خاموش می‌شود و هیچ پردازشی توسط CPU انجام نمی‌شود و مصرف انرژی به صفر می‌رسد.

اما هنگامی که یک کامپیوتر Hibernate شده را روشن می‌کنید، به جای آن‌که ویندوز در حالت عادی فراخوانی شود، از روی فایل ذخیره شده در هارددیسک فراخوانی می‌شود. بنابراین ویندوز دقیقاً به حالتی باز می‌گردد که قبل از Hibernate کردن در آن قرار داشته است و تمام نرم‌افزارها و اسنادی که در آن حالت در حال اجرا بودند، باز خواهد شد.

مدت زمان فراخوانی و قابل استفاده شدن کامپیوتر که Hibernate شده است به حجم اطلاعات روی RAM وابسته است و البته سرعت پردازنده نیز در این مرحله تأثیرگذار است. اما در حالت معمولی چیزی حدود بیست یا سی ثانیه لازم است تا پی‌سی آماده کار شود.

حال که تا حدی با برخی از روش‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در اکس‌پی آشنا شدیم، زمان اعمال برخی تنظیمات روی کامپیوتر رسیده است. با کلیک روی Start و Control Panel و Performance و سر انجام روی آیکون Power Option یا وارد کردن عبارت Powercfg.cpl در پنجره RUN واقع در منوی Start وارد بخش مدیریت بخش انرژی ویندوز اکس‌پی می‌شوید. هنگامی که پنجره Power Option باز شد، به بخش Hibernate بروید و مطمئن شوید که کنار عبارت Enable Hibernate علامت خورده باشد.

سپس به بخش Power Schemes بروید. خواهید دید که اکس‌پی حداقل شش حالت مصرف انرژی را به شما پیشنهاد می‌کند که می‌توانید هر یک را که به نظرتان مناسب‌تر است، انتخاب کنید. روی نوت‌بوک‌ها دو گروه از تنظیمات پیش رویتان قرار می‌گیرد: یکی برای زمانی که نوت بوک با انرژی باتری کار می‌کند و دیگری، وقتی که با جریان برق کار می‌کند.

هر یک از بخش‌های ارائه شده در قسمت Power Option برای موقعیت‌های متفاوتی طراحی شده‌اند. اگر نمی‌خواهید از تنظیمات پیش‌فرض استفاده کنید، مسئله‌ای نیست. می‌توانید بنا بر نیازهای خود مدیریت مصرف انرژی در کامپیوتر را سفارشی کنید.

حتی این امکان وجود دارد برای خود یک حالت جدید در کنار حالت‌های استاندارد موجود بسازید. کافی است تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید و روی کلید Save As کلیک کنید.

برای انجام تنظیمات بیشتر به بخش Advanced بروید. برای دسترسی آسان و سریع به برنامه Power Optionمطمئن باشید که کنار عبارت Always Show Icon On The Taskbar تیک خورده باشد. حتی می‌توانید برای ایجاد امنیت بیشتر اکس‌پی را به گونه‌ای تنظیم کنید که هر زمان که کامپیوتر از حالت Stand By خارج می‌شود، شناسه کاربری و کلمه عبور را از کاربر بپرسد تا به این ترتیب فقط شما بتوانید از اکس‌پی استفاده کنید.

هشدارهای باتری .................................................

شکل1- ویندوز اکس‌پی آیتم‌های قابل سفارشی کردن متعددی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

اگر Power Option را برای یک نوت‌بوک تنظیم می‌کنید، حتماً به بخش Alarms سری بزنید.

در حالت پیش‌فرض این بخش به گونه‌ای تنظیم شده است که هنگامی که انرژی موجود در باتری به کمتر از ده درصد می‌رسد، ویندوز با نمایش یک پیام اخطار این مسئله را به کاربر اطلاع می‌دهد و هنگامی که انرژی به کمتر از سه درصد می‌رسد، این پیام مجدداً نمایش داده خواهد شد و سیستم به طور خودکار وارد حالت Stand By می‌شود.

این امکان وجود دارد تا تمام آنچه که تا کنون در مورد اخطارهای باتری گفته شد را بنا به نیاز خود سفارشی کنید و حتی آن‌ها را غیر‌فعال کنید.

ولی بهتر است این کار را انجام ندهید تا ناگهان هنگام کار با ویندوز باتری به اتمام نرسد. بعد از آن‌که نوع هشدارها را مشخص کردید، مطمئن شوید که عبارت ...Forced Stand By تیک خورده باشد.
توصیه‌های پایانی .................................................

شکل2- وقتی از ویندوز اکس‌پی روی نوت‌بوک‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید بنابر نیاز خود وضعیت هشدار باتری و Shut down شدن کامپیوتر را سفارشی کنید.

کامپیوتر که در حالت Stand By قرار دارد، عموماً جریان برق پورت‌های USB در آن قطع است. بنابراین اگر از یک صفحه‌کلید دارای پورت USB استفاده می‌کنید یا ماوس شما با پورت USB به کامپیوتر متصل است، نباید انتظار داشته باشید بتوانید با حرکت دادن ماوس یا فشردن کلیدی در صفحه‌کلید کامپیوتر را از حالت Stand By بیرون بیاورید.

با این حال جای نگرانی نیست. می‌توانید با مراجعه به پنجره Device Manager این مشکل را مرتفع کنید.

کافی است به منوی Start بروید، روی ‌My Computer راست‌کلیک کنید و Properties را انتخاب نمایید. به بخش Hardwere بروید و ‌Device Manager را انتخاب کنید.

به دنبال درایور صفحه‌کلید بگردید و روی آن دوبار کلیک کنید. به بخش Power Management بروید و کنار عبارت All in This Device To Bring The Computer Out Of Stand By را علامت بزنید. می‌توانید این مراحل را برای ماوس نیز تکرار کنید.

شاید بخواهید کامپیوتر را در حالت Hibernate خاموش کنید. ولی هنگامی که روی منوی Start و سپس Turn Off Computer کلیک می‌کنید تنها آیتم‌های Stand By و Restort و Turn Off را مشاهده می‌کنید.

اصلاً نگران نباشید. چون اگر تمام این مراحل را این بار با پایین نگهداشتن کلید Shift تکرار کنید، خواهید دید که آیتم Stand By و Hibernate جایگزین شده است.


لینک های مفید

روزانه

نظرسنجی

آمار بازدید کنندگان

تعداد بازدیدکنندگان : 540365


رتبه وب لاگ

 

کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .