..:::وبلاگ تخصصی آموزش ودانلود نرم افزار:::..
آموزش و راه کارهای کامپیوتر -مقاله کامپیوتر-قالب -ویندوز XP- ویستا -رمز

منوی کاربری

وبلاگ را صفحه ی خانگی خود کنید ارسال ایمیل برای مدیر وبلاگ اضافه کردن به علاقمندی ها


پیغام مدیر :

بازدیدکننده ی عزیز ورود شما را خوش آمد می گویم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد و لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید . نقطه نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .

خبرنامه

لوگو

©Copyright


Copyright © 2003-2010
Ali Faryabi


All rights reserved

www.alisalar.blogsky.com


آرشیو

مشاهده آرشیو


[خوش آمدید]

سه‌شنبه 30 تیر‌ماه سال 1388
پرستار هارددیسک‌؛ Diskeeper

 

اشاره :

کامپیوترها شبیه اتومبیل‌ها هستند؛ اگر از آن‌ها به خوبی مراقبت نشود، به مرور کارایی و توانایی‌شان را از دست می‌دهند. یکی از متهمان ردیف اول در پرونده افت کارایی سیستم، چند پارگی اطلاعات ذخیره شده روی هارددیسک است.


کامپیوترها شبیه اتومبیل‌ها هستند؛ اگر از آن‌ها به خوبی مراقبت نشود، به مرور کارایی و توانایی‌شان را از دست می‌دهند. یکی از متهمان ردیف اول در پرونده افت کارایی سیستم، چند پارگی اطلاعات ذخیره شده روی هارددیسک است.

اگر یک درایو نتواند فایلی را به صورت کامل در یک فضای پیوسته بگنجاند، به ناچار بخشی از آن را در مکان متفاوتی ذخیره می‌کند. به این ترتیب دسترسی به این فایل در آینده مستلزم جابه‌جایی فیزیکی هد درایو میان موقعیت‌های مکانی مختلفی است که هر تکه از فایل را در خود جای داده‌اند.

نتیجه کاملاً مشخص است: کندی سیستم و افت کارایی. هر چند ویندوز یک ابزار داخلی را برای رفع این مشکل (چندپارگی اطلاعات) پیش بینی کرده است، اما Diskeeper در قیاس با ابزار رایگان و پیش‌فرض ویندوز لااقل یک مزیت ممتاز و قابل توجه دارد:
 
Diskeeper بدون ایجاد کوچک‌ترین مزاحمتی برای فعالیت‌های همزمان، عملیات خود را به صورت خودکار و در پس‌زمینه انجام می‌دهد. به عبارت دیگر Diskeeper در استفاده از منابع سیستم همواره اولویت را به شما می‌دهد.

اگر چه Diskeeper در پس‌زمینه سیستم در حال فعالیت و جنب وجوش است، اما با اطمینان اعلام می‌کند که سرعت سیستم به دلیل فعالیت او کاهش نخواهد یافت (اگر شک دارید امتحان کنید!). این امکان به واسطه فناوری Invisi Tasking میسر شده است که نخستین بار در Diskeeper2007 معرفی و عرضه گردید.

اگر سیستم بی‌کار و در حال استراحت باشد، Diskeeper درصد بالایی از منابع آزاد را در اختیار می‌گیرد. اما به محض اجرای یک نرم‌افزار یا پخش موسیقی از طرف کاربر، Diskeeper منابع سیستم را به نفع کاربر آزاد می کند تا زمانی که مجدداً  بتواند آن‌ها را در زمان فراغتشان در اختیار بگیرد. این نرم‌افزار قابلیت‌های دیگری را نیز در چنته دارد.

به عنوان مثال Intelligent File Access Acceleration Sequencing Technology) I-FAAST) با کنترل دائمی و مستمر، فایل‌هایی که بیشترین درخواست را داشته‌اند را تعیین می‌کند و با مرتب کردن آن‌ها روی درایو، امکان دسترسی سریع‌تر به آن‌ها را فراهم می‌کند.

Diskeeper2008 همچنین موتور یکپارچه‌سازی جدیدی را معرفی می‌کند که قادر است یکپارچه سازی فایل‌ها روی درایوهای با فضای آزاد را یک یا دو درصد بهتر از گذشته انجام دهد. این در حالی است که بسیاری از نرم‌افزارهای یکپارچه‌سازی هارددیسک تنها در صورت داشتن فضای کافی برای جابجایی فایل‌های بزرگ قادر به فعالیت هستند.

نتیجه‌گیری‌

اگر سرعت سیستم برای شما اهمیت ویژه‌ای ندارد، می‌توانید به ابزار یکپارچه‌سازی ویندوز و استفاده هفتگی از آن برای حفظ سطح کارایی سیستم بسنده کنید. اما در صورتی که احساس می‌کنید حفظ زمان پاسخ‌دهی کامپیوتر شما به مراقبت دائمی و همیشگی نیازمند است و همچنین اگر هنگام عملیات یکپارچه‌سازی نیازمند استفاده از سیستم هستید، از انتخاب Diskeeper2008 پشیمان نخواهید شد.

مزایا

یکپارچه‌سازی خودکار درایوها در پس‌زمینه، قابلیت کار با درایوهای با فضای آزاد ناچیز، امکان تنظیم نرم‌افزار برای غیرفعال شدن خودکار قابلیت یکپارچه‌سازی خودکار هنگام تغذیه سیستم از باتری (مناسب برای لپ‌تاپ)، استفاده مناسب و به‌جا از توان پردازنده‌

معایب‌
احتمال افت نسبتاً کم سرعت در سیستم‌های قدیمی هنگام استفاده از قابلیت یکپارچه‌سازی در پس‌زمینه


لینک های مفید

روزانه

نظرسنجی

آمار بازدید کنندگان

تعداد بازدیدکنندگان : 538021


رتبه وب لاگ

 

کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .