..:::وبلاگ تخصصی آموزش ودانلود نرم افزار:::..
آموزش و راه کارهای کامپیوتر -مقاله کامپیوتر-قالب -ویندوز XP- ویستا -رمز

منوی کاربری

وبلاگ را صفحه ی خانگی خود کنید ارسال ایمیل برای مدیر وبلاگ اضافه کردن به علاقمندی ها


پیغام مدیر :

بازدیدکننده ی عزیز ورود شما را خوش آمد می گویم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد و لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید . نقطه نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .

خبرنامه

لوگو

©Copyright


Copyright © 2003-2010
Ali Faryabi


All rights reserved

www.alisalar.blogsky.com


آرشیو

مشاهده آرشیو


[خوش آمدید]

شنبه 29 تیر‌ماه سال 1387
ده نکته مهم برای بالا بردن سرعت کامپیوتر شما

در نظر بگیرید که سرعت کامپیوتر شما مرتباً کمتر و کمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یک سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبکه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت کامپیوتر نیست، بلکه خود کامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه‌ها، فایل‌های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل کم شدن سرعت کامپیوتر هستند. چند نکته مهم ذیل به کامپیوتر شما سرعت می بخشد:

 • Start سریع
 • اگر عمل Shutdown در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در Start بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk، شروع می‌شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:
  از منوی Start بر روی Run کلیک کرده و بعد دستور msconfig را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs را باز کنید و در قسمت Register، general کلیک کنید و سپس فرمان Scandisk after error by shutdown disabled را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره Start کنید.
 • از کار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم
  اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می‌کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره‌ای باز می‌شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمت‌ها به همراه پخش آهنگ عمل می‌کنند. قسمت‌هایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمت‌هایی که می‌خواهید پخش آهنگ آن‌ها را غیرفعال کنید، Mark بزنید. سپس از منوی Name که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب کنید.
 • لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه‌ها
  بسیاری از برنامه‌ها هنگام Start به طور اتوماتیک اجرا می‌شوند. برای اینکه از Start شدن اتوماتیک این برنامه‌ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig را اجرا کنید.
  از طریق Register و بعد Auto Start قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر ( × ) را از جلوی برنامه‌هایی که نمی‌خواهید اجرا شوند، بردارید.
 • پاک کردن برنامه‌ها
  شما همواره برنامه‌هایی را از اینترنت Download می‌کنید. برای پاک کردن آن‌ها از برنامه Uninstall استفاده کنید، که آن را می‌توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا کنید.
  برنامه‌ای را که می خواهید پاک کنید، Mark بزنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود.
 • ایمیل‌های قدیمی را پاک کنید.
  ایمیل‌هایی که به خصوص با فایل‌های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل‌های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می‌دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل‌های خود را به طور کامل بررسی کنید و آن‌هایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.
 • Defragment کردن هارد
  با دستور Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می‌برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی شروع Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را کلیک کنید. (پس از شروع عمل Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.)
 • عکس زمینه را غیر فعال کنید.
  این عکس‌ها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می‌کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب کنید.
 • فایل‌های موقت و آدرس‌های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید.
  در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser کپی سایت‌های بازدید شده را بر روی هارد قرار می‌دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می‌کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می‌شود که سرعت کامپیوتر را کم می‌کند. بنابراین، بهتر است که این فایل‌ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies کلیک کنید.
 • کاهش ظرفیت فایل‌ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند.
  پاک کردن هر روز فایل‌های موقت و آدرس‌های اینترنتی، واقعاً اعصاب را خسته می‌کند. شما می‌توانید Cache خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.
  برای این کار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار 1MB تنظیم کنید.
 • روزآمد کردن ویندوز
  شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می‌دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل‌های جدید را به صورت رایگان Download کنید. از منوی Start، قسمت Windows update را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update خواهد شد.
 • معمولا وقتی یک ویندوز کند می‌شود که نرم افزارهای نصب شده روی آن زیاد باشند. سعی کنید فقط نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را روی ویندوز نصب کنید و درایو ویندوز را از فایل‌های بیهوده پر نکنید.
 • ویندوزهای فارسی شده معمولا از سرعت پایینی برخوردارند.
 • اگر درایوهای سیستم شما FAT‌ یا FAT32‌ باشند. پیشنهاد می‌دهیم که آن‌ها را به NTFS‌ تبدیل کنید.
 • دقت کنید که هر چه آیکون‌های Desktop ویندوز شما بیشتر باشند در پایین آوردن سرعت ویندوز پایین‌تر می‌آید. آیکون‌هایی که لازم ندارید را از دسکتاپ حذف کنید. می‌توانید آنها را در Start منو یا نوار TaskbBarخود قرار دهید. منوی Start ویندوز XP امکان عالی برای قرار دادن آیکون‌های میانبر نرم‌افزارهای ضروری شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.
 • روی My Computer‌ راست کلیک کنید و گزینه Properties‌ را انتخاب کنید. در تب Advanced در قسمت Performance روی دکمه Settings کلیک کنید. در اینجا می‌توانید با غیرفعال کردن افکت‌ها در قسمت Visual Effects می‌توانید سرعت خورد را بالاتر ببرید. اگر در بالا قسمت Adjust for best performance را انتخاب کنید تمام افکت‌ها را غیرفعال می‌کنید و سرعت شما به صورت محسوسی بالا می‌رود

 • لینک های مفید

  روزانه

  نظرسنجی

  آمار بازدید کنندگان

  تعداد بازدیدکنندگان : 540229


  رتبه وب لاگ

   

  کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .